Buhl Youth Rodeo Awards

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.26.3″][et_pb_row _builder_version=”3.26.3″][et_pb_column _builder_version=”3.26.3″ type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.26.3″]We have several Cooper Norman families from our Twin Falls office who participate in the Buhl Youth Rodeo. All the following information and imagery about the Rodeo, awards, and placements was provided by Laura Skinner of Laura Skinner Photography.[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.26.3″ src=”http://coopernorman.com/wp-content/uploads/2014/08/2014_buhl_youth_rodeo_participants.jpg” force_fullwidth=”on”][/et_pb_image][et_pb_text _builder_version=”3.26.3″]picture by Laura Skinner Photography

Placements and Recognitions (Cooper Norman family members highlighted in Red):

0-6 Rubber Head Roping
Boys

Mason McDaniel 1st
Brazon Wells 2nd
Kasier Roe 3rd
Wyatt Blass 4th
Rodee Owen 5th
Joe Pavkov 6th

0-6 Rubber Head Roping
Girls

Mackenzie Rose 1st
Ruby Jo Nannini 2nd
Journey Kempton 4th
Jaycee Stroud 3rd
Kallie Gnesa 5th
Reata Severe 6th

Rubber Head 7-10
Boys

Devon McDaniel 1st
Heath Owens 2nd
Jardee Kempton 3rd
Sammy Saunders 4th
Bowen Brunson 5th
Jeb Ireland 6th

Rubber Head 7-10
Girls

Jetta Bott 1st
Teely Jo Bott 2nd
Jentree Bott 3rd
Alx Roe 4th
Laynee Gregersen 5th
Arlee Morrison 6th

Open Team Roping

Wacey Williams 1st
Talon Clark 2nd
Jeb Ireland 3rd
Garet Jardine 4th
Aaron Champneys 5th
Cooper Bradshaw 6th

Sr. Pole Bending

Josie Schmitz 1st
Jaylan Thomason 2nd
Meghan Lewis 3rd
Hayden Brunson 4th
Aubryn Bedke 5th
Caylee Bradshaw 6th

Jr. Poles

Laynee Gregersen 1st
Teely Jo Bott 2nd
Haylee Stroud 3rd
Abigail Olsen 4th
Sophie Berlin 5th
Alx Roe 6th

Pee Wee Poles

Jaycee Stroud 1st
Mackenzie Rose 2nd
Ruby Jo Nannini 3rd
Emma Owen 4th
Oaklee Skinner 5th
Kallie Gnesa 6th

Sr. Figure 8

Garet Jardine 1st
Cooper Bradshaw 2nd
Gage Gregersen 3rd
Wacey Williams 4th
Gage Campbell 5th
Wes Ireland 6th

Jr. Figure 8

Heath Owens 1st
Tennessee Owens 2nd
Sammy Saunders 3rd
Devon McDaniel 4th
Dally Sears 5th
Jeb Ireland 6th

Pee Wee Figure 8

Ryan Jardine 1st
Eyer Morrison 2nd
Mason McDaniel 3rd
Kasier Roe 4th
Blaze Conner 5th
Joe Pavkov 6th

Calf Riding

Heath Owens 1st
Jeb Ireland 2nd
Devon McDaniel 3rd
Tennessee Owens 4th
Aaron Champneys 5th
Will Nannini 6th

Sr. Girls Goats

Talon Clark 1st
Jesse Wadsworth 2nd
Aubryn Bedke 3rd
Hayden Brunson 4th
Zoie Bedke 5th
Jaylan Thomason 6th

Jr. Girls Goats

Alx Roe 1st
McKynlee Jacobs 2nd
Sophie Berlin 3rd
Jetta Bott 4th
Laynee Gregersen 5th
Rose Park 6th

Sr. Boys Goats

Wacey Williams 1st
Gage Gregersen 2nd
Michael Nannini 3rd
Garet Jardine 4th
Donovaun Rose 5th
Cooper Bradshaw 6th

Jr. Boys Goats

Devon McDaniel 1st
Aaron Champneys 2nd
Sammy Saunders 3rd
Jeb Ireland 4th
Tennessee Owens 5th
Mason McDaniel 6th

No-Horse Goat Un-tie
Boys
Ryan Jardine 1st
Eyer Morrison 2nd
Mason McDaniel 3rd
Britt Wells 4th
Brazon Wells 5th
Olen Morrison 6th

No-Horse Goat Un-tie
Girls
Oaklee Skinner 1st
Mackenzie Rose 2nd
Aspen Schiermeier 3rd
Jaycee Stroud 4th
Kallie Gnesa 5th
JaCee Payne 6th

Mini Bucking Horse

Gage Campbell 1st
Garet Jardie 2nd

Sr. Breakaway
Boys
Garet Jardine 1st
Wacey Williams 2nd
Gage Gregersen 3rd
Cooper Bradshaw 4th

Sr. Breakaway
Girls
Talon Clark 1st
Ally McDaniel 2nd
Aubryn Bedke 3rd
Jesse Wadsworth 4th
Aspen Steinmates 5th

Jr. Breakaway

Aaron Champneys 1st
Alx Roe 2nd
Sammy Saunders 3rd
Devon McDaniel 4th
Jeb Ireland 5th
Heath Owens 6th

Steer Riding

Wes Ireland 1st
Vernon Adams 2nd

Chute Dogging

Gage Gregersen 1st

Sr. Barrels

Aubryn Bedke 1st
Jaylan Thomason 2nd
Caylee Bradshaw 3rd
Talon Clark 4th
Ashlynn Lehman 5th
Codie Ann Park 6th

Jr.Barrels

Sophie Berlin 1st
Jetta Bott 2nd
Alx Roe 3rd
Kitanna Barnes 4th
McKadee Bedke 5th
Jentree Bott 6th

Pee Wee Barrels

Jaycee Stroud 1st
Eyer Morrison 3rd
Mackenzie Rose 2nd
Oaklee Skinner 4th
Joe Pavkov 5th
Ruby Jo Nannini 6th

Sr. Flag Race

Cooper Bradshaw 1st
Garet Jardine 2nd
Michael Nannini 3rd
Donovaun Rose 4th
Wes Ireland 5th
Gage Gregersen 6th

Jr. Flag Race

Sammy Saunders 1st
Aaron Champneys 2nd
Heath Owen 3rd
Tennessee Owens 4th
Will Nannini 5th
Riley Brunson 6th

All Around Reserve All Around
Sr. Boy Sr Boy
Garet Jardine Cooper Bradshaw

Sr. Girl Sr. Girl
Aubryn Bedke Talon Clark

Jr. Boy Jr. Boy
Heath Owen Devon McDaniel

Jr. Girl Jr. Girl
Alx Roe Jetta Bott

Pee Wee Boy Pee Wee Boy
Mason McDaniel Eyer Morrison

Pee Wee Girl Pee Wee Girl
Mackenzie Rose Jaycee Stroud[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.26.3″ src=”http://coopernorman.com/wp-content/uploads/2014/08/2014_buhl_youth_rodeo_karl_and_girls_with_cn_banner.jpg” force_fullwidth=”on”][/et_pb_image][et_pb_text _builder_version=”3.26.3″]Above picture showcasing Karl Skinner, MAcc, CPA with his daughters, two of which participated in the Rodeo and holding their awards. [/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *